Nemohoucnost českého fotbalu

30. září 2005 v 9:35 | cepín |  Slavia
Fotbalový týden skončil

Během tohoto fotbalového týdne zcela otevřeně vyplula situace české kopané na povrch. Těžko odhadovat příčiny, nelze vše svalovat na nedávné propuknutí korupční aféry, na neustálý nedostatek peněz ve fotbale českém, na málo diváků. Vše jde ruku v ruce v nekonečné smyčce.
Sparta, topící se v občanské válce navštívila Švýcarsko a odevzdaným výkonem darovala 3 body podprůměrnému Thunu. Ruku na srdce, ani remízu by si za svůj ustrašený výkon nezasloužila. Kde je ten tým, který sice nemáme rádi, ale na mezinárodní úrovni mu držíme palce a často jsme museli uznat, že skutečně na Evropu (narozdíl od nás) má a je vyhlášeným mužstvům víc než vyrovnaným soupeřem. Kde je ten tým, který často mohl odejít se vztyčenou hlavou i když prohrál.
Slavia dopadla jak jsem předpokládal. Postoupila přes tým, ve kterém hrají i neprofesionálové, tentokráte nebylo utkání tak toporné jako obvykle, nicméně je jen otázkou času, kdy nemilosrdný prst bídy ukáže i na nás. V momentě kdy nastoupíme na tým z evropského průměru a ne proti zapáleným poloamatérům se budeme asi hodně divit.
Absolutní bídu naší kotliny co do fotbalu ovšem předvedl Baník a jeho skutečně katastrofální vystoupení s podprůměrným týmem nizozemské ligy.
Přesně o tom to je. Pryč jsou časy kdy i český tým znamenal pro jakéhokoliv soupeře alespoň nejistotu, když už ne respekt. Porazit průměrný tým na domácím hřišti lze. Nicméně fatálnost situace se projeví až v celkovém (dvojzápasovém) součtu. Parta výletníků, ke kterým Chachar přirovnal Baník po vystoupení loni na Leverkusenu, se už bohužel začíná vztahovat na všechny týmy a jejich zápasy hrané venku. Ustrašenost, nemohoucnost a výhra asi jen za předpokladu reálného rozdílu mezi profesionalitou týmu alespoň o dvě soutěže. Tahouny týmů po celé české lize aby člověk hledal. Osobnosti žádné, několik stárnoucích primadon a talenty prodávané ještě v rozpuku. Žádný týmový duch, pramenící právě možná z faktu "radši budu hrát na sebe a prodaj mě". Celková nálada tak typická pro Čechy. Žádná hrdost, žádný boj o ztracený zápas (co třeba taková Artmedia na Portu?). Odevzdání se.
Český ligový fotbal je v největší krizi za posledních deset let. Dva, kdysi nejvýznačnější české kluby se topí. Kluby, které by mohly alespoň krátkodobě převzít otěže českého černého koně, zazáří a v příští sezoně se s větší či menší ostudou vrátí do průměru. Jedinou cestou se tak může jevit zcela radikální řez á la Klokani. Nic jiného mě nenapadá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chachar Ostravski Chachar Ostravski | E-mail | 30. září 2005 v 10:57 | Reagovat

jojo, svatá pravda. Možná je lepší, když Baník do skupiny nepostoupil, mohlo by to mít ještě horší dopady nejen na český fotbal, ale taky na klub samotný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama